Hayal kurmak güzeldir.

Selamlar arkadaşlar,

Geçen yazımdan bu yana ara ara yazmayı düşünsem de ne yazacağım hakkında pek bir fikrim olmadığı için açıkçası bekledim. Bu yazımda ilerlemek, hayal kurmak hakkında kişisel görüşlerimi yazmaya çalışacağım.

Hayal kurmakla alakalı çok bilgili, havalı, tecrübe sahibi abilerimizin, ablalarımızın birbirinden güzel sözler var. Kendi adıma “Hayalleriniz sizi korkutmuyorsa, yeterince büyük değildir” sözünü okuduğumda söyleyen ablamızın ruh halini kendi ruh halime benzetmişimdir. Her hayal kurmaya başladığımda kurduğum hayallerden korkar şekilde buluyorum kendimi. Özellikle iş konularında hep kendi firmamı kurduğumu, güzel bir ekip toplayıp çok güzel ürünler çıkardığımı düşünüp, sonra o ürünün altından kalkamayıp elime yüzüme bulaştırabileceğimi düşünerek korkuyorum. En sonunda bir internet sitesi kurdum, arkadaşlarımı davet ettim. Genel anlamda programcıların veya programlama severlerin girip bilgilerini paylaşabileceği bir site. Ülkemizde bu tür siteler kurulup kurulup batıyor. Hem insanların girip birşeyler paylaşabileceği hem de konu ile ilgili yazılı kaynak olması motivasyonu ile yola çıktım. Açıkçası kullanıcıların da bayağı olabileceğini düşündüm. Şu anda bakıyorum ki bırakın tanımadığım insanların girip birer görüş bildirmesini, kendi yakın arkadaşlarıma bile rica minnet etmeden giriş yaptıramıyorum. Kişisel olarak arkadaşlarımın üzerinde bir etkimin olmadığını mı, yoksa millet olarak paylaşım kültürümüzün olmadığını mı anlamam gerekir açıkçası pek kestiremiyorum. Ama ilk intibaa; ikisinden de biraz olmasının yanı sıra çoğu arkadaşımın birşeyler paylaştığını ya da birşeyler yapmaktan imtina ettiğini düşünüyorum. Bu beni nereye getiriyor? Hayal kurmakla gerçekleştirmek arasında bir uçurum olduğunu net ve açık bir şekilde anlamış oluyorum. Bu durumda da Steve Jobs’un “büyük fikirlerle büyük ürünler arasında çok büyük bir ustalık vardır” sözü aklıma geliyor. Bizde acaba ustalık mı eksik çaba mı eksik? Yıllardır çalışan insanlarda bile birşeyler sorunlu duruma gelmiş, keza ben bunlara örnek teşkil ediyorum. Hemen hemen her ay bir arkadaşım bir proje düşünüyor ve yapmamız için bana geliyor. Yurt dışına taşınalı pek kalmadı gerçi. Artık kendi aramızda bu sefer Mesut Süre’nin programında geçen jenerikdeki “Bir ortamda ‘proje’ kelimesi birden çok geçiyorsa, hayata geçmez… aynı kişi habire ‘proje’ diyorsa kendi çayını öde kalk” sözü klavuzumuz oldu.

Uzun lafın kısası, hayal kurmak güzeldir. Hayallerini gerçekleştirebilmek hayal kurmak suretiyle aldığımız hazdan çok daha güzeldir. Hepimizin hayallerimizi gerçekleştirebilmesi temennisiyle yine güzel bir sözde olduğu gibi “Büyük hayaller kurun, küçük küçük gerçekleştirin”.

Sağlıcakla,

You may also like...

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x