2019’un Hasscript’i

Hayatımızdan bir yılı daha eksiltirken acısıyla, tatlısıyla, kazandıklarımızla, kaybettiklerimizle, yaşadıklarımızla, yaşayamadıklarımızla daha da tecrübeli insanlar olarak 2020 yılını karşıladık. Umuyorum ki; 2020 her anlamda önceki yıllardan daha iyi bir yıl olsun. Kendi adıma hasscript için çok verimli bir yıl geçirdiğimi düşünmüyorum. Şu an olduğundan daha dolu bir bilgi kaynağı hazırlayabilirdim gibi hissediyorum. 2015 yılı sonunda hasscript‘i kurduğumdan bu yana sanıyorum en az eforu 2019 yılında harcadım. Benim beklentim; konu ile ilgili olan arkadaşlarımın/meslektaşlarımın sorulara, özellikle de cevaplara daha çok katılım sağlaması yönündeydi. Öyle olmadı. Sanıyorum insanları etkilemek ve eyleme geçirmek için gerekli olan özellikler bende pek yok veya çok az. Bu şekilde düşünmeye devam ederken sayfa istatistiklerinde birşeyler dikkatimi çekti.

2019 ile alakalı genel istatistiklere bakarken aslında site ziyaretlerinin gayet güzel bir şekilde arttığını gördüm. Gayet güzel kavramı göreceli olabilir. Şöyle detaylandırayım. 2018 yılından %30 kadar daha fazla insanın hasscript üzerinden aradıklarına cevap bulmuş olması düşüncesi beni mutlu etmeye yetti. Ben de genel olarak 2019 yılı içinde nasıl bir tablo çizdik bunu özetlemek istedim.

Aşağıda 2019 ve 2018 ile ilgili bazı sayıları görüyoruz,

 

Bugün itibariyle

Soru
0
Cevap
0

2019 toplam ziyaretçi

2018 - 33k
0 k
En düşük Haziran
0
En yüksek Aralık
0
2018 - 59.2k
0 k

2019 Sayfa gösterimi

Arama motoru oranı

2018 - 93.9%
0 %

En çok okunan 10 soruya baktığım zaman ilk gözüme çarpan, en yoğun incelenen soru “java’da equals ve == farkı”. Bu sorulduğundan bu yana hep ilk sırada yer aldı. İnsanların daha çok ilgi gösterdiği bir soru henüz çıkmadı 🙂

Zaman içinde ilk 10 soruya giren sorular daha temel konuları almaya başladı. Bu da bizim ziyaretçi kitlemizin aslında programlama serüveninin henüz başlarında olan arkadaşlarımız olduğunu gösteriyor.

2016 yılında hasscript birinci yaşını doldurduğu zaman bir infografik ile 2016 yılının özetini paylaşmıştım. O istatistiklere baktığım zaman, bugün ziyaretçi sayım neredeyse 15 katına, sayfa gösterimim 3 katına çıkmış. Bu şekilde artışlar görmek beni mutlu ediyor. Umarım çok daha fazla arkadaşlarımız da bu ilerlemenin bir parçası olurlar.

2020 yılında daha çok problem yaşayıp bunları kayıt altına almak yoluyla daha iyi bir performans sergilemeyi umuyorum. Umarım problemlerim sadece yazılım alanında olur, belkide çözümlerini beraber buluruz.

Sağlıcakla,

You may also like...

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x